Dana Jakoubková | Neděle, 16. duben 2023 |
Pravděpodobně budete překvapeni, jak silně lze vnímat rytmy přírody i pod střechou. Nejspíš půjde o zážitek, jaký jste v souvislosti s chatou ještě neměli. Docela jistě zažijete známé, ale zcela novým způsobem. Elegantně jednoduchá chata totiž funguje na stejném principu, podle kterého se oblékáme, abychom se přizpůsobili různým povětrnostním podmínkám, příležitostem a náladě. ANNA má ale magické kouzlo, které dělá z každého dne výjimečný. A co pak teprve noc …
Inspirován hlubokou fascinací přírodou – stejně jako fyzikálními zákony – vytvořil bývalý fyzik Caspar Schols příbytek, který se může schoulit sám do sebe, nebo se zcela otevřít svému okolí. Jméno ANNA je palindrom (čte se z obou stran stejně), který odpovídá i charakteru chaty.
Jde o částečně pevnou a z části dynamickou konstrukci dvou skořepin, které lze posouvat v kolejnicích (na každé straně chaty dvě), což umožňuje různé prostorové konfigurace. Chatu lze budˇ zcela uzavřít plnými obvodovými stěnami do kompaktního tvaru s terasou na jedné straně, nebo lze polovinu obvodového pláště odsunout na místo terasy, čímž se odkryje prosklená skořepina. Tu lze, když počasí dovolí, dále zasunout pod obvodovou kostru a získat otevřenou platformu bez stěn a střechy, nebo ji lze vysunout na místo terasy a nechat obě dřevěné skořepiny spojené.
ANNA ale není odvozena pouze od strukturální formy, nýbrž také od jména návrhářovy matky, pro kterou původně chatu postavil. Zároveň vzdal poctu i Matce Přírodě, protože chata spojuje smyslové zážitky z přirozeného venkovního prostředí s vykonstruovanou formou stavby.
Foto: Tõnu Tunnel & Jorrit 't Hoen
Pro chvíle, kdy je počasí nepřátelštější, nebo když se jen chcete schovat před světem, mohou zůstat dřevěné skořepiny zavřené. Uvnitř bude teplo a útulno ale i v případě, kdy zůstane zavřená jen prosklená část. Takový vizuální zážitek může být v závislosti na dramatičnosti povětří za sklem velmi kontrastní, protože ačkoli jste v suchu a teple, vnímáte dění venku jako kdybyste tam byli – před sebou, za sebou i nad sebou. Vizuální požitek nabízejí i krásně zpracované dřevěné vazníky procházející celým vnitřním prostorem a stěny obložené březovou překližkou.
Foto: Tõnu Tunnel & Jorrit 't Hoen
Chata ubytuje až čtyři dospělé osoby a je vybavena všemi nezbytnostmi domova. V pevné části jsou umístěny utilitární prvky: kuchyně s varnou deskou a dřezem, sprcha, toaleta a úložný prostor. Nad kuchyní je patro přístupné po žebříku, které je dostatečně velké pro druhou manželskou postel. Speciálně řešená je vana schovaná pod podlahou otvíravé platformy.
Z původního projektu chaty (viz ilustrace) se časem vyvinuly další modifikace a dnes se prodává jako prefabrikovaná stavebnice ve třech různých modelech v původním duchu flexibility a konektivity s přírodním prostředím. Skládá se z 26 dílů o maximální hmotnosti 500 kilo, které lze za pomoci malého jeřábu smontovat (ale i demontovat) ve třech lidech za pět dnů a usadit na 14 ocelových zemních vrutů. Všechny prvky se vejdou na běžný nákladní automobil.
Foto: Tõnu Tunnel & Jorrit 't Hoen
První prototyp chaty ANNA Origin je k vyzkoušení v krásné přírodní rezervaci Maashorst v nizozemském Holenbergu, který patří mezi deset nejlepších ekologických kempingových resortů v Evropě. Chatu si můžete pronajmout v kterémkoli ročním období, ale zvláště na podzim či v zimě bývá pobyt prožíván jako skutečně výjimečný.
TECHNICKÉ PARAMETRY
- Architektonický návrh: Caspar Schols, www.cabin-anna.com
- Plocha: 54 m2
- Energie: FV panely, nebo lze připojit na síť
- Topení: krbová kamna s výměníkem (ohřev vody), nebo elektrické
- Voda: zemní vrt
- Odpady: čistička
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2023
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč